Bu İçeriği Paylaş
11 Aralık 2017 Pazartesi

ÇOLAKOĞLU, ÇİFTÇİLERLE BİR ARAYA GELDİ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, Mercimekkale köyü çiftçileriyle bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi


İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, çiftçi ziyaretleri kapsamında merkeze bağlı Mercimekkale köyü çiftçileriyle bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi. Köyde düzenlenen toplantıya, İl Müdür Yardımcısı Ferit Yıldız, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Sami Akan, Mercimekkale Köyü Muhtarı ve çok sayıda çiftçi katıldı. Mercimekkale Köyünde yapılan çiftçi ziyaretinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, çiftçiler ile uzun süre sohbet ederek Bakanlığın ve İl Müdürlüğü çalışmalarını anlattı.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÇOK İMKANLAR VE DESTEKLER VERİLİYOR”

Toplantıda çiftçileri bilgilendiren Çolakoğlu, 2017 yılında Bakanlıkça yapılan desteklemeler, çiftçi kayıt sistemi (ÇKS), genç çiftçi projesi, mazot ve gübre desteği, bölgede yapılan büyük ve küçükbaş hayvan Yetiştiriciliği ile hayvan bakımı, beslenme, hastalıklar, aşılama ve küpelemenin önemi, uygulanan aşı çeşitleri, hayvancılıkta desteklemeden yararlanmanın şartları, organik tarım desteklenmesi, bitkisel üretimde verimlilik, kalitenin arttırılması, bitki yetiştiriciliği ve bitki Sağlığı, gübre kullanımı, zirai ilaçların kullanımı, yem bitkileri desteği, DAP projesi, tarım sigortaları (TARSİM) ile çiftlik muhasebe veri ağı (ÇMVA), sürü yönetimi Çobanlık ve 12. ETAP kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi konularına değindi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİ HER ZAMAN BEKLİYORUZ”

Çiftçilerin sorun ve sıkıntılarının da dile getirildiği toplantıda Çolakoğlu, şunları söyledi: “Bu gün burada oluşumuzun sebebi, sizlerle bir araya gelmektir. Bizleri burada ağırladığınız gibi bizler de çiftçilerimizi il Müdürlüğümüzde ağırlamaktan onur duyarız. Dolayısıyla çiftçilerimiz sadece sorun veya sıkıntı anında değil, teknik personellerimizden bilgi almak, onlardan faydalanmak, bitkisel ve hayvansal verimi artırmak konusunda belli bir bilinç düzeyi oluşturmak için ilgili şube Müdürlüklerimize gelmenizi bekliyoruz. Sizler yaptığınız tarımsal faaliyetleri bilinçli yaparsanız mutlaka karşılığını alırsınız. Bazen köylerimizde çiftçi eğitimleri oluyor. Eğitimlerimize gelen çiftçiler genellikle desteklemeler konusunda bilgi almak için gelirler. Hâlbuki köylerde teknik elemanlarımızın vermiş oldukları eğitimlerdeki bilgiler en az desteklemeler kadar önemlidir. Bilinçli bir yetiştiricilik ile sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması, uygun zamanda uygun dozda ve uygun metot ile yapılacak ilaçlamalar ve münavebe uygulanması kuşkusuz verimi artıracaktır. Bu da İl Müdürlüğümüz teknik personelleri ile iletişim içerisinde onlardan bilgi almakla mümkündür.”

Çiftçiler, yapılan ziyaretten memnuniyetlerini dile getirerek İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu ve beraberindekilere teşekkür ettiler. Toplantı, Köy Muhtarı ve Çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve istekler İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Çolakoğlu, tarafından dinlenerek karşılıklı soru cevapların ardından sona erdi.

 
Bu içerik 136 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ KONGRESİ SONA ERDİ 11. ULUSAL SPOR BİLİMLERİ ÖĞRENCİ K.. Muş Alparslan Üniversitesinin ev sahipliğinde Spor Bilimleri Derneği’nin katkıla..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
“MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİNİN SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ” “MUŞ İLİ DOĞAL TARIM VE HAYVANCILIK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yr..
0 yorum GÜNCEL - 24.4.2018
OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL MUŞ OLDU OKULLAŞMA ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU .. Türkiye genelinde ortaöğretimde net okullaşma oranın en düşük olduğu il yüzde 50..
0 yorum EĞİTİM - 24.4.2018
Üye Bilgi