Bu İçeriği Paylaş
6 Mart 2018 Salı

MUŞ ECZANELERİNİN İŞLEVSİZLİĞİ (1)

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, Muş’ta ki eczaneleri ele aldı


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Palabıyık, Muş’ta ki eczaneleri ele alarak analizlerde bulundu. Birçok kamu kurum ve kuruluşun çalışmalarını ele alarak değerlendirmelerde bulunan Palabıyık, “Afrin üzerine yazılarımızdan sonra halk arasında gözüme ilişen bir takım sağlık problemlerinin olduğunu gördüm ve bu problemlere bizzat şahit olunca üzerinde durulması ve ilgili makamların, sorunları çözmesi açısından birkaç yazı yazmanın faydalı olacağına inancım oluştu.

İvedi bir biçimde ifade etmeliyim ki, Muş il eczanelerinin temel problemi ilaçların azlığı yahut stokların düzenli olarak kontrol edilmemesidir. Çeşitli hastalıklardan dolayı eczanelerin kapısında yahut içinde oluşan yoğunluk, sağlıklı bir işleyişi de engellemektedir. Vatandaşların temel şikayeti ise eczacıların sürekli olarak eş değer ilaçlarla reçeteyi tamamlama gayretidir. Bu gayret, birçok vatandaşın aldığı ilaçlardan şüphe duymasına sebep olmanın yanında, eczacı sıfatına dair olan güveni de zedeliyor. O halde, eczanelerin ve eczacıların. Özellikle stok durumlarını kontrol etmelerinde ve nöbetçi eczane olacakları gün için ellerinden olmayan ilaçları temin etmedeki gayreti, kontrol mekanizması tarafından muhakkak denetlenmelidir. Mu ilinin sağlık ile ilgili yönetim birimi tarafından bu süreç izlenmeli ve kurallara uymayan eczanelerin uyarılması, hem kendileri hem de Muş halkı için önem arz etmektedir” dedi.

“BÜROKRASİNİN ATMASI GEREKEN ADIMLARIN BİR AN EVVEL ATILMASI GEREKMEKTEDİR”

İkinci bir husus, eczanelerde istenen katkı payı ve diğer ücretler ile alakalı olduğunu ifade eden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette ki eczanelerin elinden bu konuyla alakalı bir şey yapmak gelmiyor, buna defalarca şahit olduk. O halde, devletin vatandaşı sahip çıkmasının garantörü olan yapıların hangisi görevde? Muş ilinde, özellikle yoksul kesimlerin sağlık ile alakalı sıkıntılarının giderilmesi için, bürokrasinin atması gereken adımların bir an evvel atılması gerekmektedir. Örneğin, bazı vatandaşların sigorta sisteminde kaydı çıkmamakta, bazılarının ödemesi vatandaşa kalmakta yahut kaydı olmayana vatandaşlar ilaçlarını alamamaktadır.

Bu örneklere bakıldığında, Sağlık müdürlüklerinin, süreci ivedilik ile takip edip çözmeleri elzemdir. Ayrıca, sigorta müdürlüklerinin, kendi sistemleri içinde güncellemelerinin yine hızlı bir biçimde kontrol edilmesi ve vatandaşın, bu durumdan dolayı yaşadığı sıkıntıların giderilmesi gereklidir. Elbette ki bu tür durumlarda en önemli görev bizzat vatandaşın kendisine düşmektedir lakin Muş halkının, gelir düzeyi, okuma-yazma oranları, eğitim istatistikleri yahut diğer verilerine bakıldığı takdirde, kurumlara ulaşma imkânı olmayan vatandaşların, hizmet alabilmesi için, kurumsal anlamda işlevsellik oldukça önemlidir. Yoksa bu tür durumlarda bizler asla, bürokratik kurumların kabahatli olduğuna dair bir görüşü benimsemez yahut ileri sürmeyiz, lakin şartlar göz önüne alındığında ve halkın genel karakteristiği analiz edildiğinde, kurumsal açıdan yaşanan sıkıntıların telafi edilmesinin zor olacağı kanaatindeyim.”

“AYNI İLAÇLAR YERİNE BENZERİ İLAÇLARIN VERİLMESİNE BAŞLANMAKTADIR”

“Eczaneler ile alakalı diğer argümanımız ise önceki yıllarda söylenenlere benzeyen bir içerik taşımaktadır, bu da eczanelerin nöbetçi olma durumu ve sayıları ile alakalıdır” diye kaydeden Palabıyık, şunları söyledi: “Özellikle nöbetçi eczanelerin, nöbet gecesi sadece bir eczane ile temsil edilmesi ciddi bir sıkıntıdır. Aracı olmayan yahut ulaşım imkânlarından yoksun kişilerin, bu eczanelere ulaşması mümkün değildir. Sadece bir eczanenin olması, aynı zamanda ilaçların hızla tüketilmesine de sebep olmaktadır. Böylece ilaçlar eksilmekte, gelen diğer hastalara aynı ilaçlar yerine benzeri ilaçların verilmesine başlanmaktadır. Eczanelerin bu işlevi, onları aynı zamanda işlevsiz hale getirmekte ve şikayetlerin artmasına sebep olmaktadır. Muş ilinin, temel nitelikleri dikkate alınarak yapılacak bölge ayrımına göre nöbetçi eczanelerin belirlenmesi ve bu pratikten sonra nöbetçi eczanelerin ilan edilmesi daha pratik olacaktır. Yine ilimiz ile alakalı olan Suriyeliler ve sağlık ilişkilerine ise sonraki yazımda değineceğim…”

 

 
Bu içerik 634 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi