Bu İçeriği Paylaş
6 Haziran 2018 Çarşamba

KORUYUCU AİLELER İFTARDA BULUŞTU

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Ramazan ayı dolayısıyla koruyucu ailelere yönelik iftar programı düzenledi


Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ramazan ayı dolayısıyla koruyucu aileleri iftar sofrasında buluşturdu. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Konuk Evinde düzenlenen iftar programına; Vali Aziz Yıldırım, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, Vali Yardımcısı Alper Çifçi, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, kurum amirleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evlerinde kalan yavrularımız ile koruyucu aileler katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım, koruyucu ailelere yönelik açıklamalarda bulunarak yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Yapılan çalışmalarla devletin sunmuş olduğu hizmetlere değinen Vali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıymetli aileler sizler zaten geleceğimizi teslim edeceğiniz nesillerin ne demek olduğunu iyi bildiğiniz için bu yavrularımızı sahiplenmişsiniz, onlara gönüllerinizi açmışsınız ve evlerinizi paylaşmışsınız. Onun için sizin yapmış olduğunuz bu hizmet hakikaten çok kıymetli ve çok manidardır. Böylece yavrularımız yalnız kalmış olmanın kendilerine verecek olduğu sıkıntıların hiçbirini yaşamayacaklar ve bu yavrularımız sımsıcak bir aile ortamında sizlerin himayesinde, devletimizin yardımlarıyla hayatlarını sürdürmeye devam edecek ve aynı zamanda sizler bu yavrularımıza bir yaşam koçluğu da yapmış olacaksınız. Çocuklarımızın eğitimleriyle ilgilenecek daha sonraki hayatlarında da belki iş ve eş bulmaları konusunda da tam bir aile olarak kendilerine yardımda bulunacaksınız. Bu hiç de azımsanacak, küçümsenecek bir hizmet değil. Bu tür ailelerimiz eli öpülesi ailelerdir. Bu tür velilerimiz, anne-babalarımız hakikaten eli öpülesi insanlardır. İnsan kendi çocuğuna tahammül ederde belki başkasına edemez diye düşünürken sizler başkalarının çocuklarına da kendi çocuklarınızdan daha üstün görmek suretiyle onlara da sahip çıkmış, onları da bu topluma kazandıran insanlar olmuşsunuz. İyi ki varsınız. Allah hepinizden razı olsun.

Değerli aileler, ailelerimiz içinde Allaha şükür çocuklarımız var. Allah hepsine uzun ömürler versin. Evlatlarımızı günümüz şartlarında en iyi şekilde eğitip bu topluma faydalı birer insan haline getirmeye gayret ediyoruz. Tabi bunu yaparken onların dışardan gelen sorunlardan etkilenmemeleri için de elimizden gelen gayreti de sarf ediyoruz.”

“EKRANLA DEĞİL AKRANLA BÜYÜSÜN ÇOCUKLARIMIZ”

“Bizler sokakta oynarken büyüklerimiz bizi çağırıp gelin bakalım dersinizi yapın derlerdi” diye örnekler veren Vali Yıldırım, “Sokaktan ayrılamazdık, arkadaşlarımızdan ayrılmayı arzu etmezdik, oyun daha tatlı gelirdi. Ama ders gibi bir gerçek var, eğitimin önemi gibi bir gerçek var onu da bir tarafa bırakamazdık. Gelip dersimize çalışırdık. Şimdiki çocuklarımız bize göre biraz daha şanssız diye görüyorum. Niye diye soracak olursanız özellikle şehirlerde hakikaten sokak kalmadığı gibi oynayacak yerde kalmıyor. Onun için belediyelerimiz, bizler, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, Gençlik Spor Müdürlüklerimiz, Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, kaymakamlarımız bu çocuklarımıza oynayabilecekleri alanlar yapma gayreti içerisindeyiz. Özel alanlar oluşturuyorlar ve böylece çocuklarımızı belki bilgisayarın, belki akıllı telefonların, televizyonların ekranından uzak tutmaya kendi yaşıtlarıyla beraber vakit geçirmelerini temin etmeye çalışıyoruz. Bu hakikaten çok önemli. Teknolojiden faydalanmayacak mıyız? Tabii ki faydalanacağız. Ama bu teknolojiden faydalanma işi çocuklarımızı hiçbir zaman yalnızlaştırmamalı. Çünkü çocuklar ellerine akıllı telefonları aldıklarında veyahut da televizyon karşısına geçtiklerinde bu içinde bulundukları dünyadan birden bire ayrılıyorlar, hiç kimseye ihtiyaç duymuyorlar. Sabahtan akşama kadar elektronik aletlerin karşısında oyun oynayarak vakitlerini tek başlarına geçiriyorlar. Onun içindir ki eskiden sadece bağımlılık deyince bir takım kötü alışkanlıklar anlaşılırken bugün bağımlılık elektronik bağımlılığı ya da bilgisayar bağımlılığı olarak da ifade ediliyor. Bundan uzaklaşmak gerekiyor. Eskilerden bir söz var, para çok kötü bir efendi ama çok iyi bir uşaktır derlerdi. Şimdi aynı şeyi elektronik ekranlar, elektronik aletler içinde söyleyebiliriz. Bu akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar eğer bize hükmetmeye çalışırlarsa bize hükmetmeye başlar ve idare etmeye başlarlarsa işte orası duracağımız yerdir. Ama biz onlara hükmedersek, biz onları kullanıp toplumun faydası için bir takım faaliyetlerde bulunabilirsek işte o zaman bizim için büyük bir kazanımdır. Bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Aynı lafı bu defa elektronik aletler üzerinde kullanabiliriz. Elektronik aletler bizim için çok iyi bir hizmetkâr ama bizim için çok kötü bir efendi olurlar. O yüzden buna çokta dikkat etmeliyiz” dedi.

Batı dünyasının aile kavramına değinen Vali Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı: “Çocuklarımıza nasıl olsa susuyor başka türlü durmuyor diyen televizyon karşısına oturtup orada televizyon seyretmesinler deyip, hanımefendiler eğer mutfakta yemek yapıyorlarsa, beyler kendi keyiflerine bakarak gazete okuyacağım ya da televizyonda maç seyredeceğim derken çocukları yalnız bırakırlarsa o zaman aile içerisinde oturup düşünmemizi gerektirecek birtakım olgular var demektir.

Aile çok kıymetli, Batı dünyası aileyi terk edeli çok olmuştu ama onun ne kadar zararlı olduğunu gördü ve tekrardan dönmeye çalışıyor ve aileyi yeniden kazanmaya gayret ediyorlar. Kendi çocuklarıyla beraber yaşlanma arzusundalar. Unutmayalım ki bugünün küçükleri yarının büyükleri olacaklar. Bu toplumda bizim yerimize geçecekler. Bizim yaptığımız görevleri zamanla onlar yapacaklar bizler onlara öyle bir örnek olmalıyız ki onlar bizden daha iyi yapsınlar bu işleri. Çünkü toplumumuzun buna ihtiyacı var. Boynuzun kulağı geçmesi lazım. Çok daha faydalı insanlar olacaklar ve bunun temelini ailede atıyoruz. Bunun temelini özellikle bu koruyucu aile olarak kendilerini görevlendirmiş olan sizler yapıyorsunuz. Sizlerin kahramanlığı hakikaten alkışlanmaya değer bir durumdur. Hepinize saygılar sunuyorum, hayırlı ramazanlar diliyorum. Allah’a emanet olun. ”

 
Bu içerik 78 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi