Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2018 Pazartesi

YILDIZLI HAN RESTORASYONA BAŞLANDI

Yukarı çarşı mevkiinde bulunan ve Selçuklular tarafından inşa edilen Yıldızlı Han, Muş Belediyesi’nce aslına uygun bir şekilde restore ediliyor. Belediye Başkanı Feyat Asya, çalışmaların başladığı alanda incelemelerde bulundu


Muş Belediyesi, yol, su, kanalizasyon gibi çalışmaların yanı sıra kültürel alandaki faaliyetlerini de aksatmadan sürdürüyor. Kentin tarihi dokusunu korumak için harekete geçen belediye, Yıldızlı Han’ın restorasyonu için kolları sıvadı.

Belediye Başkanı Feyat Asya, birim amirleri ile birlikte restorasyon çalışmalarının başlatıldığı Yıldızlı Han bölgesinde incelemelerde bulundu. İlk kazmanın vurulduğu projenin 26 Ağustos’a kadar tamamlanması planlanıyor.

Bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş tarihi değerleri gün yüzüne çıkaran Muş Belediyesi, Yıldızlı Han’ı aslında uygun bir şekilde restore etmesi, tarihe saygı ve kültürel değerlere sahip çıkma adına büyük önem taşıyor.

“YÖRESEL MÜZİKLERİN YAPILACAĞI OTANTİK BİR KONSEPT PROJE HAZIRLANDI”

Yıldızlı Hanın ilimiz açısından çok önemli bir tarihi değer olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Feyat Asya: “Muş’un kadim bir medeniyete ev sahipliği yaptığı bulunduğumuz mekandan anlaşılmaktadır. Tarihi üç camimiz Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Alaaddin Bey Camii ile birlikte Yıldızlı Han diye bilinen bu hanımız terk edilmiş, metruk bir halde idi. İlimiz Kültürel ve Turizm altyapısı güçlendirmeye yönelik tescilli tarihi yapının kamulaştırılması yapılmak üzere çalışmalar başlatıldı. Burayı aslına uygun bir şekilde tarihi çarşı olarak restore edeceğiz. İçerisinde ilimizin yöresel ürünleri, yöresel yemekleri ve yöresel müziklerin yapılacağı otantik bir konsept proje hazırlandı. 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Bütçesinde toplanan katkı payı bedellerinden tescilli yapı olan Yıldızlı Han'ın kamulaştırılması, Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Elektrik ve Mekanik projelerinin hazırlanması ve uygulaması için gerekli bütçe aktarıldı” dedi.

“26 AĞUSTOS’A KADAR RESTORE EDEREK HALKIMIZIN HİZMETİNE SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yıldızlı Han 613 metrekare alana sahip olduğunu kaydeden Başkan Asya, “Yıldızlı Han rölöve, restitüsyon, restorasyon, tüm mühendislik projeleri, keşif, metraj ve görsellerin hazırlanması için ihale edildi. İhale sonuçlandırılmış olup, uhdesinde kalan yüklenici tarafından çalışmalara başlandı. Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri için yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanan projeler Van Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanarak, kurumumuza dağıtım nüshaları gönderildi. Hazırlanan ve Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı çağrısında Tarihi Değerlerin Ortaya Çıkarılması kapsamında proje başvurusu yapılarak, toplam bütçenin yüzde 50'sini hibe almaya hak kazanmış olup, protokol işlemleri tamamlandı. Bu tarihi hanımızı 26 Ağustos’a kadar restore ederek halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 
Bu içerik 36 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİMİ YAPILDI KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİK SEÇİM.. Muş Valiliği 2018 yılı Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Seçimi yapıldı. 95 ..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SEÇİM ÜLKEMİZE KAZANIM OLSUN MUKYAD BAŞKANI REMZİ ÖZÜN: ERKEN SE.. Türkiye’ye sürekli eğitim ve sağlık alanlarında yatırımlar yapan Muş Kültür ve Y..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
ECZANELER ECZANELER.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 20.4.2018
Üye Bilgi