Bu İçeriği Paylaş
17 Şubat 2018 Cumartesi

KADINLARDAN EĞİTİM-BİR-SEN’E ZİYARET

AK Parti Muş Kadın Kolları Başkanı Elif Gezen, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanlığını ziyaret etti


AK Parti Kadın Kolları Başkanı Elif Gezen ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mahir Barışan, sendikanın çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sendika olarak 3 bin 71 üyelerinin bulunduğunu ve bunun bin 341'nin bayanlardan oluştuğunu ifade eden Başkan Mahir Barışan, sendikal mücadelede kadın üyelerinin talepleri noktasında olabildiğince hassas davrandıklarını ve oldukça proaktif çalışmalar sergilediklerini söyledi. Değer dünyalarında kadınların hiçbir ideolojinin ne aracı ne de oyuncağı olduğunu dile getiren Başkan Barışan, "Hayatın ana öğesi, kurucu ve koruyucu unsuru, bir bütünün diğer yarısı olarak bütünlüğün tamamlayıcısıdır. Evin, sosyal ve kültürel hayatın mimarıdırlar. Modern hayat anlayışında ise, kadın olsun erkek olsun, insan, manasız bir yaşamın anaforuna çekilmiş. Sürdürülen ve anlamlandırılan politikalar sayesinde kadın değer kaybına uğramıştır. Modern kültür, kadına tüketim kültürünün bir nesnesi anlamını yüklemiş, kadının maddi-manevi tüm varlığı, istismar, yağma, talan ve kazanç alanına dönüştürülerek hiçleştirilmiş, aşağılanmıştır. Bizler kadını, dışarıda iş kadını, çalışan, içeride evinin hanımı, çocuğunun annesi olarak görüyoruz. Kadın, toplum düzenimizin en saygın varlığıdır. ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ anlayışıyla kadına sevgi, saygı ve hürmetle yaklaşırız" dedi.

Kadınların mücadeleci, yürekli ve yiğit olduğunu dile getiren Başkan Barışan, "Kadınlarımız, en karanlık zamanlarda ışık oldular. En yokluk zamanlarında bereket oldular. Korku zamanlarında cesaret, zulüm zamanlarında direniş oldular. Kadınlarımız bu topraklarda ‘fedakarlık’ demektir. Fedakârlık mücadelemizin ayrılmaz parçasıdır. Havva annemizden bugüne hep yolumuzun yön levhaları, işaret taşları olmuşlardır. İnsanlık medeniyetinin eş kurucusu, insanlaşmanın rahmi olan Havva annemiz, temizliğin, iffetin, mücadelenin, adanmanın sembolü Hazreti Meryem, ilk Müslüman, İslam davasının ilk finansörü, Peygamberin ilk yardımcısı, ilk istişare üyesi, Peygamberin namazının ilk cemaati, teslimiyet ve güvenin simgesi Hz. Hatice, nezaketi ile Hz. Ayşe, asaleti ve itiraz etmekten çekinmeyen dirayetiyle Hz. Zeynep’ten aldığı medeniyet dersini bugünlere taşıyan siz değerli kadınlara müteşekkiriz" diye konuştu.

"Tarihimizin şanlı sayfalarını süsleyen kadınlarımızın var olma mücadelesini hiçbir zaman unutmayacağız" diyen Başkan Barışan. "Sizler, Birinci dünya savaşında Nene Hatun’u, Kurtuluş Savaşı'nda Gördesli Makbule Hanımın, Kara Fatma’nın, Halime Çavuş’un bilincini istikbalimize taşıyanlarsınız. Bizler hiçbir zaman, 15 Temmuz’da, eşinin kamyonunun şoför koltuğuna geçerek mahalle sakinlerini kamyonuyla direniş alanlarına taşıyan Şerife Boz ‘u ve tankların karşısına tek başına çıkan Safiye Bayat'ı, 28 Şubat denen o karanlık dönemde örselenen, turnikelere sıkıştırılan, ikna odalarına alınan, kamusal alan işkencesiyle ‘devlet tarafından şiddet’ uygulanan ablalarımızı unutmayacağız. Bütün olumsuz şartlara rağmen başörtüsünün serbest olması için 12 milyon 300 bin imza için ter akıtan teşkilatımızın cesaret ve fedakârlık örnekliğini sergileyen. 28 Şubat’ın en soğuk, en karanlık günlerinde meydanlarda destanlar yazarak direniş marşları ve tekbirlerle bin yıl sürecek denilen darbeyi yokluğa mahkûm eden kardeşlerimizi unutmayacağız. Sizlerle beraber kadın komisyonumuz çok güzel çalışmalar yapabilir. Bunun için sizden destek ve öneri bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Elif Gezen ise, kadınların eğitiminin önemine dikkat çekti. Gezen; "Bir erkeği eğittiğiniz zaman bir kişiyi eğitmiş olursunuz. Ama bir kadını eğittiğiniz zaman bir aileyi eğitmiş olursunuz. Çünkü, çocuklarla en fazla vakit geçiren annedir. Eğitimli bir annenin yetiştireceği çocuklar da eğitimli olmuş olur. Bundan dolayı kadınların eğitimine çok önem veriyoruz. AK Parti iktidarında kızların okullaşması konusunda çok ciddi projeler hayata geçirildi ve kız çocuklarının okullaşma oranı ciddi oranda yükseltildi" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Mahir Barışan tarafından Elif Gezen'e 'Fahri Üyelik' beratı verildi.

 
Bu içerik 200 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi