Bu İçeriği Paylaş
16 Mayıs 2018 Çarşamba

İSRAİL’İN KATLİAMINA TEPKİ

Muş’ta, ABD’nin Kudüs’e büyükelçiliğini taşıması sırasında İsrail’in Gazze sınırında 59 Filistinliyi şehit edip 2 bin 770’den fazla kişiyi yaralamasına tepki gösterildi


ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi şehit edip 2 bin 770´den fazla Filistinliyi yaralamasına ülke genelinde olduğu gibi Muş’tan da tepki gösterildi.

Yaklaşık 200 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek İsrail’e tepki gösterdi. Eski Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde toplanan vatandaşlar burada İsrail ve ABD’ye tepki gösterdiler. Filistin Bayraklarının dalgalandırıldığı meydanda ‘kahrolsun İsrail’, ’Kahrolsun ABD’ ve ‘Hamas’a selam, direnişe devam’ gibi sloganlar atıldı.

Sivil Toplum Kuruluşları tarafından hazırlanan ortak basın açıklaması yapıldı.

Burada STK'lar adına ortak basın açıklamasını okuyan Talip Tuğrul, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını tanımadıklarını söyledi.

Basın açıklamasını okuyan Tuğrul, şunları söyledi: “15 Mayıs 1948 tarihi özel olarak Filistinliler için genel olarak tüm Müslümanlar için istisnai bir gündür. 15 Mayıs sözde İsrail devletinin kurulduğu ve Filistinlilerin çilesinin başladığı gündür. Bugün de günlerden 15 Mayıs ve bizler İsrail’i lanetlemek, Filistin’e destek olmak için burada toplanmış bulunuyoruz. İnsanlık tarihinin en çok gadre uğramış coğrafyası olan Filistin yeni işgal, saldırı ve katliamlarla karşı karşıya. 1917’deki işgal ile başlamış olan süreç 1948’den sonra bugün yeni bir boyuta taşınmış durumda.ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını ve topraklarının işgalini protesto eden Filistinlilere en-Nekbe gününde yapılan saldırılar sonucunda onlarca Filistinli şehit olmuş, yüzlerce Filistinli de yaralanmış durumda. Bu hunharca saldırılar endişe verici boyutları aşmış bulunmakta. Yapılan saldırı ve katliamların devam edeceği görülüyor.

Gerçek mermilerle Filistinliler üzerine ateş açan ve Gazze’yi kan gölüne çeviren İsrailli askerler, insansız hava araçlarıyla da Filistinlilere gaz yağdırmakta. Yüz yıllardır bu topraklarda yaşayan ve kendi topraklarını savunan masum halka yönelik bu saldırılar Siyonistlerin ve destekçilerinin çirkef yüzünü bir kez daha göstermiştir. Olaylar karşısında dünyanın ciddi bir tepki gösterdiği söylenemez. Küresel boyutta teröre hamilik yapan ABD’nin aldığı büyükelçilik kararına İslam dünyasından büyük tepki gelirken somut adımların atılmaması ABD ve İsrail’in elini güçlendirmektedir. Halklarının duyarlılıklarına rağmen satılmış kimi kukla yönetimlerin İsrail ve ABD ile işbirliği yapmaları bu katliamların daha rahat gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu çerçevede İsrail ve ABD kadar Mısır, BAE ve Suud yönetimlerinin de eli Filistinlilerin kanına bulanmış durumdadır. Artık İsrail ve ABD kadar bu işbirlikçi diktatör yönetimlerden de hesap sorulması gerekmektedir. Bugün İslam dünyasına, insanlık onurunu ve vicdanını yitirmemiş olan tüm insanlara büyük görevler düşmektedir. Yaşanan bu insanlık dışı duruma karşı daha ileri adımların atılması gerekmektedir. Siyonist İsrail şımarıklığının, azgınlığının ve eli kanlı oluşunun gereğini yapmaktadır. Aklı başında olan hiçbir insan İsrail’den vicdan ve merhamet beklemez. Aklı başında olan hiçbir insan İsrail, ABD, NATO, BM ve bunların işbirlikçilerinden barış ve adalet beklemez.

İSRAİL SÖZDEN ANLAMAZ, İSRAİL ANCAK GÜÇTEN ANLAR

İnsan onuru taşımak hele hele Müslüman olmak duyarlı olmak demektir. Müslüman insan, zulüm ve haksızlık karşısında sessiz kalmayan insan demektir. Öyleyse ABD’nin, İsrail’in ve işbirlikçi yönetimlerin bölgedeki şeytani icraatlarına dur demek hepimizin görevidir. Dün Haçlı saldırılarına karşı nasıl İmadeddin Zengiler, Selahaddin Eyyubiler çıkardıysak bugün de yeni İmadeddinler, Selahaddinler çıkarabiliriz, çıkarmalıyız da… Tüm insanları Filistin topraklarına ve Filistin halkına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Filistin halkı yalnız değildir! Alemlerin rabbine hamdolsun ki biz Peygamberler şehri Kudüs’ün Peygamber katili İsrail işgalinden kurtulacağına inanıyoruz. Alemlerin rabbine hamdolsun ki Biz İslam ümmetinin yeniden bir araya gelerek direneceğine ve zalimlerin oyunlarını başlarına geçireceğine inanıyoruz. Gün, Hz. Peygamber’in, Hz. Ömer’in ve Selahaddin’in emanetine birlikte sahip çıkma günüdür!

BURADAN DEKLARE EDİYORUZ Kİ; İSRAİL BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

ABD, NATO, BM ve bunların kukla işbirlikçileri İsrail’in işlediği bütün cinayet ve zulümlere ortaktırlar. Buradan Muş halkı olarak ilan ediyoruz: Filistin halkının uğramış olduğu insanlık dışı katliamlara sessiz kalmayacağız! Kudüs asla Siyonist İsrail’in başkenti olmayacak! Buna müsaade etmeyeceğiz. Filistin meselesi sadece Filistinlilerin ya da sadece Arapların değil, tüm ümmetin ve insanlığın meselesidir. Filistinli kardeşlerimizin hak ve özgürlükleri için kesintisiz mücadele etmek boynumuzun borcudur. Bizler ta en başından ve her daim Filistin davasının savunucusu ve takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu nedenle tüm gücümüzle Kudüs için meydanlardayız. Bir yumruk gibi, bir çığlık gibi alanlardayız, ayaktayız.”

Molla Nizamettin Yalçın’ın okuduğu dua ile şehit olan Filistinliler için dua edildi. Okunan dua sonrası İsrail Başkanı Netannyahu’nun fotoğrafının olduğu manken ateşe verilerek İsrail’e sloganlar eşliğinde tepkiler gösterilmesi ardından vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

 
Bu içerik 105 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi