Bu İçeriği Paylaş
11 Aralık 2017 Pazartesi

SOĞUKTAN DOLAYI EVLER NAYLONLA KAPLANDI

Kış mevsiminde soğuk havanın iyice kendini his ettirdiği Muş’ta, köylerde aileler soğuktan korumak için ev, ahır, traktör ve otomobillerinin garajlarına naylon veya brandadan poşet geçirmeye başladı


Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Muş'ta, vatandaşlar araç, ev ve ahırlarının dört bir tarafını naylon ve branda ile sararak adeta montolama yapıyor. Gün içinde hava sıcaklığının 2 ila 3, gece ise eksi 10’lara kadar düştüğü Muşta vatandaşlar soğuk havanın evlerine girmemesi için farklı bir yöntem deniyor. Kış aylarında sıcaklığın sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü kentte, köylerdeki vatandaşlar soğuktan korunmak için ev ve ahırlarının dört bir tarafını naylon ve brandayla korumaya başladı.

“SOĞUKTAN KORUNMAK İÇİN EN İYİ ÇÖZÜM BU YÖNTEM”

Merkeze bağlı Şenova köyünde yaşayan Selçuk Yılmaz isimli vatandaş, soğuk havadan korunmak için naylon ve branda yoluyla önlem aldıklarını söyledi. Ev, ahır ve garajlarını soğuktan korumak için naylon ve brandayla kapattıklarını Selçuk Yılmaz, "Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte evi brandalarla sarmaya başladık. Kış mevsimi çok soğuk geçtiği için, hava sıcaklığı eksi 30-40 dereceyi bulduğu için mecbur bu yolu seçiyoruz. Araçlarımıza da brandalı garaj yapıyoruz. Yaz mevsiminde kullandığımız traktörlerin tekerleklerini de brandalarla kapatıyoruz. Bu şekilde yaptığımız zaman lastikler soğuktan etkilenip çatlamıyor" dedi.

“BALKON, KAPI VE PENCERELERİ DE BRANDA İLE SARIYORUZ”

Bayram Öztürk isimli vatandaş ise, şiddetli soğuklara karşı önlem almak için ev ve iş makinelerini, branda ve naylonla örterek korumaya çalıştıklarını söyledi. Öztürk, "Kış mevsiminde hava sıcaklığı düştüğünde sıkıntı yaşamayalım diye branda kullanıyoruz. Traktörlerimizi ve römorkları naylonla sarıyoruz. Ayrıca evlerimizin balkon, kapı ve pencerelerini de branda ile sarıyoruz" diye konuştu.

Aynı köyde ikamet eden bazı vatandaşlar da, etkili olan soğuk havadan korunmak amacıyla ilginç yöntemler kullanıyor. Gece hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlar, traktörlerini naylon ve brandalarla sarıyor.

 
Bu içerik 91 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
120 BİN ÖĞRENCİ YARIYIL TATİLİNE ÇIKTI 120 BİN ÖĞRENCİ YARIYIL TATİLİNE ÇI.. Muş’ta, 2017-2018 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili münasebetiyle Merkez İmam H..
0 yorum EĞİTİM - 20.1.2018
KÖYLERDE KIŞ ÇİLESİ SÜRÜYOR KÖYLERDE KIŞ ÇİLESİ SÜRÜYOR.. Bu yıl kış aylarının normal geçtiği Muş'ta, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan ..
0 yorum YAŞAM - 20.1.2018
KÖYLERDE ATLI KIZAKLA HAYVANLARINA BAKIYORLAR KÖYLERDE ATLI KIZAKLA HAYVANLARINA .. Varto İlçesinde besiciler, atlı kızakla hem hayvanlarına yem götürüyor hem de kö..
0 yorum GÜNCEL - 20.1.2018
Üye Bilgi