Bu İçeriği Paylaş
19 Nisan 2016 Salı

TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU KURULDU

Muş’ta, kamu kurumlarında çalışan personeller ve müzik öğretmenleri tarafından, kentin ilk Türk sanat müziği korosu kuruldu


15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kültür Haftası Kutlama programı kapsamında kamu çalışanları ve müzik öğretmenlerinden oluşan Türk sanat müziği korosu bir konser düzenledi. Muş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa Vali Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Zeliha Uyan ve kamu kurum amirleri ile öğrenciler katıldı. Burada sahneye çıkarak duyduğu sevinci paylaşan Vali Seddar Yavuz, Muş’un ilk Türk sanat müziği korosunun kurulmasının sevincini yaşadıklarını söyledi. Aşkın, hüznün ve umudun en iyi şiir ve şarkılardan anlatıldığını hatırlatan Vali Yavuz, “Türk müziği diye adlandırdığımız, herkesin sanat müziği olarak bildiği, herhalde bundan daha nezaketli bir müzik tarzı olmaz. O yüzden de kökü itibariyle tasavvuf müziği kaynaklı olan müziğin, bütün gençler tarafından özellikle genç kuşaklara sevdirilmesi fevkalade önemlidir. Şarkı sözlerini dikkatlice dinleyin, bir de şimdi yazılan şarkıların sözlerini bir dinleyin. 5-10 yıl önce yazılmış şarkıları kim hatırlar, çok az kişi hatırlar ama biraz önce işte ‘benzemez kimse sana’ diye başlayan şarkı herhalde 100 yıl sonra bu topraklarda yine söylenmeye devam eder” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen organizasyon sorunuyla ilgili salonda bulunan misafirlerden özür dileyen Vali Yavuz, “Sizden de özür diliyorum. Arkadaşların program organizasyonunda sorun oldu. Ne beklemeyi, ne de bekletmeyi severim. Hayatım boyunca hiç kimseyi ne beklettim, ne de beklemekten hoşlandım o yüzden kusura bakmayın hepinizden özür diliyorum. Ama bu şehri daha iyi hale getireceğiz, bu şehirde ki organizasyon kapasitemizi arttıracağız. Bunun için insanlar zaman zaman üzülecek, zaman zaman sevinecek ama hiçbir şey benim için değil sizler için bunu söylemek istiyorum. Bir kez daha tüm arkadaşları canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Müzikle uğraşan kişileri bir araya getirmek istediklerini ifade eden Vali Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehrimizde, gerek üniversitemizde, gerek kurumlarımızda hem müzikle uğraşan müzik öğretmenlerimiz var, bunun dışında da özellikle müziğe ilgi duyan ve bir enstrümanla uğraşan arkadaşlarımız var. dolayısıyla istedik ki bunları bir araya getirelim ve kültürümüzü özellikle müziğimizi yaşatsınlar. Özellikle de kamu görevlilerimiz başta olmak üzere bir hobisi oldu. Herkese açık bir çalışma bu. Şuanda ilk meyvelerini verdi, ilk konserlerini verdiler. Gayet güzel bir konser oldu. Önümüzde ki süreçte bu konserleri belli bir düzene bağlayıp, belli aralıklarla konser düzenleyeceğiz. Ümit ediyorum daha fazla özellikle arkadaşımız bu etkinliğe katılır diye düşünüyorum ve değerlendiriyorum. Son derece başarılı buldum, emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. Konser, Türk sanat müziği dinletisinin ardından sona erdi.

 
Bu içerik 987 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi