Bu İçeriği Paylaş
8 Haziran 2017 Perşembe

MŞÜ’DEN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GENÇDES 2017 PROJESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, GENÇDES 2017 projeleri kapsamında “Türk Gölge Oyunu (Karagöz-Hacivat) Çocukların Ellerinde Hayat Buluyor” adlı projeyi kabul etti


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısı Yrd. Doç. Dr. Erdinç Öcal ve üniversite Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Esra Demir’in GENÇDES 2017 kapsamında sundukları “Türk Gölge Oyunu (Karagöz-Hacivat) Çocukların Ellerinde Hayat Buluyor” adlı proje desteklenmeye hak kazandı.

Proje ile ilgili verilen bilgilerde ise şöyle denildi: “Kendi özümüz, rengimiz, kültür hazinemiz Karagöz-Hacivat sanatı zaman içinde gelecek nesillere aktarılamayan unutulmaya yüz tutmuş bir sanat haline dönüşmüştür. Özellikle üniversitelerde Geleneksel Türk Tiyatrosu ve Karagöz-Hacivat sanatının uygulamalarının nasıl yapılacağına yönelik çalışmalar yapılması, öz kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasında etkili olmaktadır. Kendi öz kahramanlarımızı benimsemiş öğrenciler kendilerine model olarak teknoloji ve medyanın etkisiyle başka kahramanlar seçmek yerine; kendi renklerimiz olan “Karagöz”, “Hacivat”, “Beberuhi”, “Çelebi”…vb. tipleri kendilerine rol model olarak benimseyeceklerdir. Bu durum, Karagöz-Hacivat sanatının yaşatılması adına önemli bir adımdır. Proje; 21.09.2017 tarihinde başlayacak olup, üniversitemizde el emeği göz nuru “Karagöz”, “Hacivat” ve oyunlarda yer alan tiplerin (“Beberuhi”, “Tuzsuz Deli Bekir”, “Kastamonulu”, “Zenne”, “Çelebi” gibi)  sergilenmesi ile 27.12.2017 tarihinde sonlanacaktır.”

 

 

 

 
Bu içerik 805 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi