Bu İçeriği Paylaş
22 Ocak 2018 Pazartesi

2017 YILINDA 18 MİLYON TL LİK YATIRIM YAPTILAR

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Muş Şube Başkanı Murat Meriç, üyelerinin 2017 yılını değerlendirerek 2018 yılı yatırım hedeflerini açıkladı


Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Muş Şube Başkanı Murat Meriç ve yönetim kurulu üyeleri, firma yetkilileri ile bir araya geldi. Üyelerinin proje ve yatırımlarıyla 2017 yılında 18 milyon TL yatırım yaptığını belirten Meriç, özellikle 160 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

2018 yılında 22 Milyon TL’lik yatırım tutarının ön görüldüğünü ifade eden Meriç, “TÜMSİAD Muş Şubemizin 36 Yönetim Kurulu 358 Toplam üyesi bulunduğu Sadece yönetim kurulu üyelerimizin 2017 yılı içerisindeki yatırım toplamının 18 Milyon TL’dir. 2018 yılında ise toplam yatırım totalimiz 22 Milyon olup en az 200 kişinin istihdam edilmesi ve ilimiz ekonomisine sağlanan yıllık katkımızın ise 30 Milyon TL’nin üzerinde olacaktır. Bu rakamlar ve işletme sayılarının her geçen gün daha da artması için TÜMSİAD Üyelerimizin mesleki konulardaki istek, beklenti ve problemleri doğrultusunda inceleme ve araştırmalar yaparak gerekli merciler nezdinde girişimlerde bulunma, takip etme ve sonuç odaklı çözümler üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

“BÖLGEDEKİ YATIRIMCILARLA İŞBİRLİĞİNDEYİZ”

TÜMSİAD olarak ilimizde yatırım düşünen yerli iş adamlarımız ve bölgedeki yatırımcı iş adamlarımız ile ciddi anlamda iş birliği içerisinde olduğunu kaydeden Meriç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelişen teknolojiyi yakından takip ederek Muş ilin de yapılabilecek yatırımlar arasında; Üretim ve imalat sanayi başta olmak üzere ısı yalıtımlı çift cam ve temperli cam üretimi, çelik kapı üretim hatlarının, iç mekan oda kapı üretim hatlarının, PVC Kapı ve pencere profil imalatı ve plastik ambalaj fabrikalarının, mobilya, baza, kanepe ve çelik eşya (masa, sandalye ve ofis donanımları) ürünlerinin üretim tesislerin… Tarım, hayvancılık ve gıda sanayisinde; şeker pancarı ve şeker üretimi, un ve unlu mamuller, tütün ve tütün mamulleri, bakliyat, sebze üretimi ve meyve bağ ve (üzüm, ceviz, elma, kaysı vb.) bahçe yetiştiriciliği ve işletmeciliği, küçük ve büyük baş hayvan işletmeciliği, tüm gölet ve barajlarımızda organik balık üretim çiftliklerinin(alabalık Tesislerinin) Kurulmasının yanında Köylerde doğal Kanatlı hayvan(tavuk, kaz, hindi, bıldırcın, keklik, vb) Çiftliklerinin Kurulması, Bununla beraber etiketli köy yumurtası, et, süt, balık, yöresel peynir çeşitlerinin işleme ve paketleme entegre tesislerinin kurula bileceğini… Dokuma ve tekstil sanayisinde ise yün dokuma tesisleri, deri işletmeciliği, tekstil, giyim ayakkabı imalat ve üretim fabrikalarının, kimya sanayi sine yönelik yatırım yapmak isteyenlerin ise deterjan ve temizlik ürünleri, kozmetik Ürünler, Gıda ve ilaç sanayisinde kullanılabilen Meyan kökü, lavanta, Kanola vb coğrafi yapımıza ve iklimimize uygun ürünlerin yetiştiriciliği ve işletmeciliği… Maden ve enerji sanayisinde ise barit, çimento, kömür, doğal taş, kireç taşı, tuğla, mermer, granit vb. Gibi maden havzalarımızda işletme tesislerinin kurulabileceğini özellikle elektrik üretimi noktasında rüzgar tünellerimizin değerlendirilmesi ve güneş pili ile elektrik üretim noktasında orta ölçekli ve büyük yatırımcılara gerek ortaklık noktasında gerekse sahada tüm üyelerimizle destek çıkacağını… İç ve Dış ticaret konularında Mesleki ve teknik’i bilgi Eğitim Kursları, Seminerler ve danışmanlık hizmetlerinden faydalandırarak, ticari ürünlerinin ve yatırımlarının Tanıtımı noktasın da birçok aktivitelerinin olduğunu… İlimize yatırım yapacak yerli yada yabancı yatırımcılar arasında hiçbir fark gözetmeksizin elimizden gelen her türlü fedakarlığı göstereceğiz.”

“KAPASİTELERİN ARTTIRILMASINI ARZU EDİYORUZ”

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Muş Şube Başkanı Murat Meriç şunları söyledi: “İlimizin İç piyasasının daha da canlanması üretim ve istihdamın durmaksızın faaliyetlerine devam etmesi için mevcut yatırımcıların üretim hatlarının kapasitelerinin arttırılması ve modernize tesislere dönüştürülerek iç ve dış ticarette rekabet edebilme konumuna gelebilmeleri için yatırım destek fonlarından 5 yıllık orta vadeli programlar eşliğinde işletme sermayeleri baz alınarak faizsiz kredilerle desteklenmesinin istihdam seferberliğine ciddi katkılar sunabilecek. Özellikle KOSGEB, DAKA, TKDK, İŞKUR, KUSİ. vb yatırım teşvik, geliştirme ve destekleme kurumlarımızın tüm çalışma ve programlarını Muş ilinin konjonktürel yapısı, sosyo ekonomik durumu ve kültürel farklılıklarını gözeterek nakit akış hızı 1.4’lein altında olan ve İşletme sermayesi düşük olan Muş iline özel çalışmalar yürütmelerini temenni ediyoruz. Tüm kalkınma ve destek programların da liyakat ve hakkaniyet ilkelerinin gözetilerek çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor.”

“MUŞ COĞRAFİ KONUM VE PAZAR OLARAK ÇOK UYGUN BİR NOKTADA”

Muş’a yatırım noktasında Vali Aziz Yıldırım’ın da çok büyük çalışma ve gayretlerinin olduğunu hatırlatan Meriç, “Hatta şunu vaat ediyoruz gelsinler biz burada onlarla ortaklı ticaret yapalım. Ortaklı ticarette esas şöyledir karda zararda ortaktır ama biz bölgemizde yapılan bütün yatırımların fevkalade kazanacağına inanıyoruz. Bu sebeple diyoruz ki zarar ederlerse biz zararlarını karşılayacağız. Kar edersek ortağız. Biz bu zararı TÜMSİAD yönetimi olarak karşılayacağız ya da o ortak olduğu kişi tarafından karşılanacak. Buradan Türkiye'ye bir serzenişimiz, seslenişimiz olsun. Şunu da belirtmek istiyorum muş şu an bölgede en güvenli bölge konumundadır. Bu konuda İl Valimiz Sayın Aziz yıldırımın çok önemli çalışmaları var yine bölgeye yatırım için gelecek kişilerle alakalı kendilerinin çok büyük ilgileri var. Kendileri şunu diyor bu konuda ben sizin sekretaryanızı yapmaya hazırım. Ortam hazır, yatırım yapılacak alanlar hazır” dedi.

“İŞ ADAMLARINA GEREKEN TÜM DESTEKLER HAZIR”

İş adamlarına isterlerse ortak olacaklarını ve zararlarını üstleneceklerini tekrar eden Meriç, şunları söyledi: “Organize sanayimiz hazır iş adamları olarak sizinle ortaklık kurmak için biz hazırız. Kar edersek kârımızı bölüşeceğiz zarar edersek de biz zararınızı karşılamaya hazırız. Bunu buradan bir kez daha dile getiriyorum dedi…..

 
Bu içerik 483 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA.. Muş’ta terör örgütü propagandası yapma suçundan yakalanan 17 şahıstan 5’i tutukl..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
OY KULLANMAK OY KULLANMAK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ.. AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Hasköy İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği E..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
Üye Bilgi