Bu İçeriği Paylaş
1 Aralık 2017 Cuma

MUHTARLARLARIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN BEKLENTİLERİ

Muş Ovası Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Süme ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muş ziyareti öncesi basın açıklaması yaparak


Muş Ovası Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Süme ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muş ziyareti öncesi basın açıklaması yaparak “İl Özel İdarelerinin kapanmasıyla ilgili mevcut yasa çalışmasının durdurulması Sayın Cumhurbaşkanımızdan talep ediyor ve saygılar sunuyoruz” dedi

Muş Ovası Muhtarlar Derneği Başkanı Turan Süme ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muş ziyareti öncesi bir basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 Aralık tarihinde Muş ziyaretinin kendilerini heyecanlandırdığını ve bu ziyaretten dolayı onur duyduklarını belirten Süme, Muş’ta ki muhtarların taleplerini dile getirdi. Muş nüfusunun yüzde 63’ünün kırsalda olduğunu ve köylere hizmet götürme konusunda ciddi bir uğraş gerektirdiğini ifade eden Süme, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Aralık Pazar Günü İlimize teşrifleri nedeniyle Derneğimiz İl Özel İdarelerinin kapatılmasıyla ilgili yasa çalışması hakkında bazı görüşlerini paylaşmak istiyoruz” dedi.

İl Özel İdarelerinin Belediyelere devredilmemesi için gerekçelerini sıralayan Muhtar Süme, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği üzere 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyelerinin sayısı 30'a yükselmiş ve bu illerde bulunan il özel idarelerinin tamamı kapatılmıştır. Yine aynı kanun ile köyler mahalleye dönüşmüş ve köye yönelik hizmetler Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında bölüştürülmüştür.

İlimizde mevcut sistemde Sayın Valimizin başında bulunduğu İl Özel İdaresi köy ayrımı gözetmeksizin tüm köylerimize kamu hizmetlerini en etkin, tarafsız ve hızlı şekilde götürmektedir. Çalışma sezonunun bu denli kısa olduğu ilimizde dahi rekor yatırımlara imza atılmış köylerimizin bir bütün olarak yaşam standartları yükseltilmiştir. Özellikle kış aylarında tüm köy yollarının açılması dahi 2-3 günlük özverili bir çalışmayla tamamlanmıştır. Buna karşın İl Özel İdarelerinin kapatılması durumunda öncelik şehir merkezlerine verilecek ve köy yollarının açılması dahi haftalar alacaktır.”

“KÖYLERİMİZ KAMU HİZMETLERİNDE YARARLANAMAMASI SORUNUYLA KARŞILAŞILACAKTIR”

İl Özel İdarelerinin kapatılmasıyla birlikte köye yönelik hizmetlerde partizanca uygulamalar başlayacak ve birçok köyümüzün kamu hizmetlerinde yararlanamaması sorunuyla karşılaşılacağının altını çizen Muhtar Süme, “Belediyelerin kamu hizmetlerinin sunumunda yaşadığı zorlukların üstüne köye yönelik hizmetlerin de onlara devredilmesi Belediyelerden çok Köylülerin zararına bir durumdur. İl Özel İdarelerinin kapatıldığı illerde köye yönelik kamu hizmetlerinin önemli ölçüde zayıfladığını ve birçok sorun yaşandığını duyuyor ve görüyoruz.

Köylerin mahalle olmasıyla birlikte şu sorunlarla karşılaşılacaktır; Öncelikle Köy muhtarları köyde birçok yetkiye sahip seçilmiş yerel yöneticidirler. Mahalle muhtarlarının bu niteliği zayıf olduğundan eski köylerde yönetim boşlukları ortaya çıkabilecektir. Köylerin mahalleye dönüşmesi halinde Tüzel kişiliği kaldırılan köylerin taşınır ve taşınmazlarına el konulacağından ve köy arsa ve arazilerinde hem ilçe hem de büyükşehir belediyesi söz sahibi olacağından önemli sorunlar ortaya çıkabilecektir. Emlak vergisi gibi ekonomik külfetlere maruz kalması söz konusu olacaktır. Bu düzenlemenin 5 yıl sonra yürürlüğe girecek olmasına rağmen Büyükşehire dahil olan köylerin emlak vergisini yüzde yüz artırımlı ödemeleri söz konusu olacaktır. Emlak vergisine ek olarak ödeyecekleri bu vergilerin yüzde onu oranında taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payını ilave olarak ödeyeceklerdir.

Su kullanımı ücretlendirilecek ve çöp vergisi alınacaktır. Köye yapılacak yol, kanalizasyon ve su tesislerinin harcamalarına 5 yıl sonra katılma payı ödenecektir. Köylere ev inşasının yapılması belediye ruhsatı ile gerçekleşecektir (Yasak 5 yıl sonra); Köylü 5 yıl sonra Belediye Gelirleri Kanunu'nda yer alan vergi, harç ve katılım paylarını da ödemeye başlayacaktır; Köydeki esnaf ve sanatkârın yükümlülükleri artacaktır. Köydeki esnaf basit usul yerine artık gerçek usulde vergilendirilecektir. Ödeyeceği vergi artacak, her ay KDV, üç ayda bir gelir vergisi ve en az üç ayda bir gelir vergisi stopaj beyannamesi verecektir; Köyler veya köy birlikleri tarafından köylünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla işletilen hamam, çamaşırhane, değirmen, soğuk hava deposu ve yolcu taşıma işletmeleri ile tarım işletmelerinin kurumlar vergisi muafiyeti kalkmaktadır. Köyler hizmet götürme birlikleri gibi, geleneksel ve yerel hizmet üretme mekanizmaları atıl hale gelecek bunun neticesi olarak, hizmet sunum kapasitesi azalacak ve hizmet maliyeti de artacaktır” ifadelerini kullandı.

Muhtar Süme, son olarak şunları söyledi: “Biz Muş Ovası Muhtarlar Derneği olarak, İl Özel İdarelerinin kapatılarak Belediyelere devredilmesinin köydeki birçok kamu hizmetinin yerine getirilmemesi sonucunu doğuracağını düşünüyor; İl Özel İdarelerinin kapatılması yerine mevcut yapısının hem mali hem hukuki hem de idari anlamda güçlendirilerek korunmasını ve İl Özel İdarelerinin kapanmasıyla ilgili mevcut yasa çalışmasının durdurulması Sayın Cumhurbaşkanımızdan talep ediyor ve saygılar sunuyoruz.”

 
Bu içerik 156 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ AFRİN’İN KAHRAMANLARI MUŞ’A DÖNDÜ.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin öncülüğünde sınır ötesinde ..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR VALİ YILDIRIM KÖY ZİYARETLERİNİ SÜR.. Muş Valisi Aziz Yıldırım, Ramazan ayından itibaren beldelere ve köylere ziyaretl..
0 yorum GÜNCEL - 22.5.2018
İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI.. Hasköy İlçesine bağlı Gökyazı Köyünde ilkokul mezunu Cezayir Yıldız (64), 10 yıl..
0 yorum YAŞAM - 22.5.2018
Üye Bilgi