Bu İçeriği Paylaş
11 Mart 2018 Pazar

REKTÖR POLAT, MERKEZİ LABORATUVARLARI ZİYARET ETTİ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Merkezi Araştırma Laboratuvarları Uygulama ve Araştırma Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile Merkezi Araştırma Laboratuvarları Uygulama ve Araştırma Merkezini ziyaret ederek Laboratuvar Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kenan Buldurun, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savcı ve ilgili personelden bilgi aldı.

Laboratuvardaki mevcut cihaz ve ekipmanların kullanımı, çalışma prensipleri ve uygulama alanları hakkında bilgi veren laboratuvar yetkilileri Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GC-MS) cihazının kimyasal karışımları ayırmada ve bileşenleri moleküler düzeyde tanımlamada kullanıldığı, HPLC cihazının ise analitik ayırma teknikleri amacı ile en yaygın kullanılan cihaz olduğunu belirttiler.

Bu cihazların duyarlılığı, kantitatif tayinlere kolaylıkla uyarlanabilir olması, uçucu olmayan veya sıcaklıkla kolayca bozunabilen bileşiklerin ayrılmasında kullanıldığını ifade eden yetkililer, Real Time PCR cihazından da floresan boyalar kullanılarak gerçek zamanlı DNA’nın belirlenmesi ve miktarının gösterilmesi için yararlanıldığını söylediler. Görüntüleme cihazının dokudaki spesifik bir proteini analiz etmeyi sağlayan moleküler bir biyoloji tekniği olduğu ve bu teknik sayesinde dokuda bulunan bir proteinin varlığı, büyüklüğü, konsantrasyonu, konsantrasyon değişimleri, farklı gruplar arasındaki konsantrasyonların karşılaştırılması gibi araştırmalar yapılabildiği dile getirildi.

“ÇALIŞMALARLA İLGİLİ BİLGİ ALDILAR”

Merkezi Laboratuvar bünyesinde hizmet veren İnşaat Analiz Laboratuvarını da gezen Rektör Prof. Dr. Polat ve Rektör Yardımcıları, ilgili personelden buradaki cihazlar hakkında da bilgi aldılar. Burada, laboratuvarda bulunan Agrega, Beton, Karot, Demir Çekme Presi, Parke-Bordür Pres deneyleri, zemin mekaniği, sıcak asfalt bütüm yüzdesini belirlemeye yarayan ABA cihazı, asfalt bütüm çökelmesini test eden pernatasyon cihazları tanıtıldı.

Ziyaret sonrasın değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Polat, mevcut cihazlarla deprem risk ve performans raporları düzenlemek için gerekli altyapının oluşturulmuş olduğunu belirterek üniversitemizin yakın gelecekte bu raporlama hizmetini verebileceğini söyledi.

 
Bu içerik 111 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR YAZ SPOR OKULLARI BAŞLIYOR.. Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, tüm branşlarda yaz spor okulları aç..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI ZİYARETİ ŞEHİT AİLELERİNE RAMAZAN BAYRAMI Zİ.. Vali Vekili Alper Çifci, Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret ed..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR CADDE VE SOKAKLAR DEZENFEKTE EDİLİY.. Muş Belediyesi, sıcak yaz günlerinde sağlık problemlerinin önüne geçmek için ken..
0 yorum GÜNCEL - 18.6.2018
Üye Bilgi